Aengus

2. října 2010 v 15:27 | Ariella |  Bohové a bohyně
AENGUS
(Irsko), známý rovněž jako Angus, Oenghus, Angus McOg, Angus z Brugh

Aengus

* * *

Aengus je keltský bůh lásky. Název znamená "mladý syn". Aengus hraje na kouzelnou zlatou harfu, která fascinuje každého, kdo slyší její sladké melodie. Stejně jako Amor dává dohromady páry. Kdykoli je milostný vztah ohrožený hádkami nebo vnějšími zásahy, uplete Aengus kolem milenců síť z hudby zlaté harfy, která je drží pohromadě. Říká se, že když pošle vzdušný polibek, promění se v krásného ptáčka, který přinese milencům žádajícím o pomoc romantické poselství. Aengus žije mezi bájnými bytostmi v brugh (bájné rokli). Je poloviční bratr bohyně Brigit.

Pomoc tohoto boha v milostných vztazích je legendární. Začalo to seznámením s jeho družkou Caer. Aengus ji poprvé spatřil ve snu a jeho srdce okamžitě vzplálo hlubokou láskou. Jakmile se probudil, začal svoji milovanou hledat, ačkoli ještě nevěděl, kdo nebo kde je. Odhodlaný Aengus ji nakonec našel. Byla uvázána stříbrnými řetězy ke krásným labutím. Aengus se proměnil v labuť, vysvobodil ji a poté je spojila věčná láska.
Oba pak hráli a zpívali milostné písně všem milencům. Doprovázeli rovněž dva mladé milence, kteří se jmenovali Diarmuid a Grainne, aby se jim nestalo nic špatného. Jakmile se bezpečně ukryli, postavil se Aengus proti jejich pronásledovateli a donutil ho k tomu, aby je nechal na pokoji.

Hodilo se, že jsem se poprvé setkala s Aengusem, když jsem ho přivolala z lavičky u Irského moře jižně od Dublinu. Zjevil se mi velmi hezký, vznešený, asi třicetiletý mladík.
"Dovolte vašemu sluhovi být vaším pánem." řekl mi vřelým tónem. Co znamenal tento koán? Použil ho v kontextu romantické lásky jako klíč k vytvoření a udržení velkého vztahu. Zdálo se, že se jedná o romantické jednání s lidmi.  Ještě stále jsem ale nevěděla, co tím myslel. Takže jsem seděla dál a přemýšlela o té větě.
Aengus pak pokračoval:
"Nikdy jsem se nestal otrokem nebo zajatcem žádné osoby, hmoty nebo situace. Jsem ochotný sluha. Svobodně a vědomě dávám ze srdce. Takto si zajistíte svobodu pře uvíznutím v pasti zlosti, která se vytváří jako strup na laskavém srdci a udusí extázi. Oddejte se svobodně své lásce, bez ohledu na odměnu nebo důsledky, motivováni jen ryzí radostí, která vzniká z dávání... a to je právě ta odměna."

Pomáhá:
- s romantickým využitím hudby
- s vášní a milostnými vztahy - rozněcuje je a udržuje naživu
- s vyhledáváním a ochranou partnerů v lásce

* * *

INVOKACE
Mějte na sobě nebo držte něco červeného nebo růžového jako symbol milostného vztahu, hrajte nějakou pomalou hudbu (nejlépe na harfě) a volejte Aenguse následovně:
"Vznešený Aengusi, žádám tě o pomoc v mém milostném životě (popište své přání). Žádám tě o zásah, který by vnesl do mého srdce a života soulad, vášeň a romantiku. Je ve mně tolik lásky, o kterou bych se chtěl podělit a potřebuji tvoji pomoc. Jestliže ve mně něco brání velké lásce, pomoz mi, prosím, tuto překážku odstranit. Děkuji ti, Aengusi."

* * *

- z knihy Archandělé a andělé na nebesích, Doreen Virtue
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.